sefageldiniz.com - Türkçe Forumunuz
Çalışmak üzere şehire giden fakat ailesini oraya götürmeyen namazlarını nasıl kılar? - Yazdırılabilir Sürüm

+- sefageldiniz.com - Türkçe Forumunuz (http://www.sefageldiniz.com)
+-- Forum: Genel Kültür (/forum-Genel-Kultur)
+--- Forum: İslam ve Hayat (/forum-Islam-ve-Hayat)
+---- Forum: Soru Cevap (/forum-Soru-Cevap)
+---- Konu: Çalışmak üzere şehire giden fakat ailesini oraya götürmeyen namazlarını nasıl kılar? (/konu-Calismak-uzere-sehire-giden-fakat-ailesini-oraya-goturmeyen-namazlarini-nasil-kilar)Çalışmak üzere şehire giden fakat ailesini oraya götürmeyen namazlarını nasıl kılar? - avonman - 08-01-2016 12:41 PM

Çalışmak üzere bir şehire giden fakat ailesini oraya götürmeyen kimse namazlarını seferi mi yoksa mukim olarak mı kılar?

Bir kişinin doğup büyüdüğü veya çalışıp geçimini sağladığı, çoluk çocuğu ile yerleştiği ve sürekli kalmaya niyet ettiği yere vatan-ı aslî, ancak başka bir yeri vatan-ı aslî edinmekle değişir.

Kişi başka bir yere göç edip eşini ve çocuklarını buraya naklederek yerleşirse burası vatan-ı aslîsi olur. Önceki vatanı, vatan-ı aslî olmaktan çıkar. Daha sonra buraya (eski vatanına) misafir olarak gelirse dört rekâtlı farz namazları iki rekât olarak kılar. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ve arkadaşları Mekke'yi terk edip Medine'ye yerleştikten sonra Mekke'ye gittiklerinde 4 rekâtlı farz namazları iki rekât olarak kılmışlardır (Muvatta, Kabru's-salâtî, 6).

Bir kimsenin doğduğu, evlendiği, içinde yerleşmeye karar verdiği yeri terk etmeyi düşünmeyerek; öğrencilik, işçilik, memirlik ve askerlik gibi sebeplerle uzunca bir zaman oturduğu veya yolculuğa çıkıp en az on beş gün veya daha fazla kalmaya niyet ettiği yerler ise ikamet vatanıdır. İkamet vatanında namazlar mukim olarak kılınır. Bu gibi bir yerde 15 günden az kalacaksa, namazlarını iki rekât kılar (Haddad, el-Cevheratü'n-neyyire, I, 342).