sefageldiniz.com - Türkçe Forumunuz
Apple: Korsan iPhone Kullanımını Önemsemiyoruz - Yazdırılabilir Sürüm

+- sefageldiniz.com - Türkçe Forumunuz (http://www.sefageldiniz.com)
+-- Forum: Her Telden Çalalım (/forum-Her-Telden-Calalim)
+--- Forum: Cep Telefonları (/forum-Cep-Telefonlari)
+---- Forum: iPhone (/forum-iPhone)
+---- Konu: Apple: Korsan iPhone Kullanımını Önemsemiyoruz (/konu-Apple-Korsan-iPhone-Kullanimini-Onemsemiyoruz)Apple: Korsan iPhone Kullanımını Önemsemiyoruz - tunayt - 20-04-2008 08:50 PM

Bazı Apple analistlerinin aksine Apple yönetimi, çok büyük miktarda iPhone’un sistem yazılımının kırılarak diğer mobil operatörleri ile kullanılmasından rahatsız değil.

“Karşılaşabileceğim tüm problemler arasında bu probleme biraz gülümseyerek bakabiliyorum” açıklamasında bulunan Tim Cook, “Çünkü bunun anlamı, dünya çapında telefona olan talebin oldukça büyük olması demek. Bence dünyanın her yerinden pek çok insan iPhone’u satın almak için birbirleri ile yarışıyor” dedi.

Peki Apple analistlerine göre bu durum neden hiç iç açıcı değil? Bunun tek sebebi var. Bilindiği üzere Apple iPhone’un satışta olduğu ülkelerde (ABD, İngiltere, Almanya, Fransa) telefonu sadece tek bir mobil operatör üzerinden kullanabiliyorsunuz. Apple’ın ilgili operatörlerle yaptığı bu anlaşma sayesinde telefonu satın alan her kullanıcıdan kar etmekle birlikte, aylık abonelik ücreti üzerinden de komisyon alıyor ki bu da aylık 10 $ ile 15 $ gibi bir gelir demek.

Tim Cook’un Goldman Sachs yıllık konferansı sırasında yaptığı konuşmada, Apple’ın 2007 yılında telefonun satışını sadece 4 ülke ile sınırlandırmasının altında başka nedenler de yer alıyor. Bunların en başında, öncelikle diğer ülkelerin profillerini izlemek, bununla birlikte iPhone’un satılmadığı ülkelerde yaşayan insanların üründen haberdar olmasını sağlamak.