sefageldiniz.com - Türkçe Forumunuz

Tam Görünüm: Barış Dini: İslam
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Allâh Resûlü, adı "İslam" olan son semavî dinin peygamberidir. "Silm" ve "selam" köküknedn türeyen bir kelime olan İslam, "boyun eğmek. itaat etmek, barış ve emniyet" gibi anlamlara gelmektedir.

Silm "barış, güven", selam da "esenlik ve güvenlik" demektir. Böylece barış, güven, emniyet, huzur ve mutluluk kelimelerinden oluşan temeller üzerine inşa edilen İslam; kargaşa, çatışma, terör ve savaş ortamı yerine, huzur, mutluluk, karışılıklı saygı ve güven ortamını temin etmeyi amaçlamaktadır. Müslüman, barış ve esenlik kaynağına bağlanmakla önce kendi iç dünyasında huzur ve sükuna kavuşan, sonra da anıştığı bu huzuru dış dünyasına taşıma sorumluluğunu yüklenen kimse demektir. Esenlik ve barış duygusunu kendisine hayatı bahşeden Allâh'tan alan Müslüman, Allâh'ın insanlığa hidayet rehberi olarak gönderdiği Kur'ân'a uyarak selam yani esenlik yollarına ulaşır (Mâide, 5/16).

Ayrıca inanan insanlar için Allâh'ın katında selam yani barış ve esenlik yurdu vardır, onların ebedî kalacakları cennet yurdunun adı da "dârü's-selâm" yani barış ve esenlik yurdurur (En'âm, 6/127).
Referans Adresler