sefageldiniz.com - Türkçe Forumunuz

Tam Görünüm: Zulüm Karanlık Bir Kuyu
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Zulüm karanlık bir kuyudur, daha zalim olanın kuyusu daha korkunç, der Hz. Mevlana. Zalim yaptığı zulümlerle usul usul kendi kuyusunu kazmaktadır. Yapılan her zulümle karanlık kuyusunu daha da derinleştirir zalimler. Şöyle devam eder büyük bilge:
"ey haksızlıkla kuyu kazan! Bil ki kendin için bir tuzak hazırlıyorsun. İpek böceği gibi kendi çevrene koza örme. Kendin için kuyu kazıyorsun! Bir mazluma karşı elinden bir zulüm çıktı mı, o zulüm bir ağaç olur, o ağaçtan zakkum biter."

Korkuyla, çaresizlikle, eziyetlerle zulmün bin türlüsünü yaşana mazlumların ahı arşı ala da yankı bulur. Albat bir gün zalimlerin çok güvendikleri güçleri, kuvvetleri de yerle bir olur. Zulümle inşa ettikleri kendi kuyularıdır ve zamanı geldiğinde o kuyuda yaptıklarının cezasını çekeceklerdir. Yine Hz. Mevlana hatırlatıyor bize ilahî adaleti:
"Zayıfları sen savunmasız sanma, Kur'ân'dan; 'Allâh'ın yardımı gelince' sûresini oku! Sen bir fil bile olsan düşmanın senden ürküp kaçsa, ebabil kuşlarının cezası seni de gelir bulur."
Referans Adresler